کاپادوکیه

کاپادوکیا

کاپادوکیه یا کاپادوکیا سرزمینی است در مرکز آناتولی و محوطه ای را در بر می‌گیرد که امروز میان نوشهیر، نیغده، آکسرای، کرشهیر و قیصریه قرار دارد. از نامی ترین قسمت های این سرزمین امروزه بنام گورمه یاد می‌گردد که مجسمه های باستانی را در دل خود جای داده است. این محوطه باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته شده و ثبت گردیدند. از دیگر دیدنی‌های باستانی این دیار شهر زیرزمینی است که در درین کویو واقع است و هرساله گردشگران زیادی را به‌سوی خود جلب می کند و بر شهرت خویش می‌افزاید. در حدود 2000 هزار سال قبل از میلاد و در اوایل دوران هیتیته ، انسان ها در منطقه گرومه ساکن شدند و منطقه کاپادوکیا بعدها تبدیل به مرز بین امپراتوری های بزرگ گشت ، زمانی این منطقه مرز یونانیان و ایرانی‌ها و سپس یونانیان بیزانتین بود و به همین دلیل از موقعیت سیاسی پر اهمیتی برخوردار شد و همین باعث شد تا مردمی که در این ناحیه از ترکیه زندگی می کردند مخفی شوند و بدین ترتیب یک تمدن زیرزمینی در این مکان ایجاد شد و شهرهای زیرزمینی به وجود آمد .در دوره اولیه مسیحیت اینجا تبدیل به یک پناهگاه مذهبی شد و مسیحیان بسیاری در اثر آزار و اذیت حکومت رم در قرن 4 میلادی به کاپادوکیا فرار کردند و بدین ترتیب جوامع مسیحی در این منطقه تاسیس شد ، کاخ ها و صومعه ها توسط راهب ها تاسیس و گسترش داده شد و نقاشی های دیواری بیزانتی که فرسکو نامیده می‌شدند در کلیساهای درون غارها کشیده شد ، جالب است بدانید که این کلیساها که متعلق به قرن هفتم میلادی می‌باشند هنوز سالم مانده اند چرا در زیرزمین و در انزوا بوده‌اند. خوب است بدانید که برخی از غارها و قسمت های کاپادوکیا تبدیل به موزه شده و برخی از آن ها هم محلی برای زندگی مردم این منطقه هستند ، خیلی جالب است که در قرن 21 هنوز مردمانی در غار زندگی می‌کنند ، برخی از خانه ها مرمت و بازسازی شده اند و به عنوان هتل از آن‌ها استفاد می‌شود.

کاپادوکیا

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا

کاپادوکیا تنها روی زمین جاذبه ندارد بلکه در زیرزمین های آن نیز خبرهای زیادی است. شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا از دوره برنز به یادگار مانده‌اند. مشهورترین شهر زیرزمینی آن هم شهر کایماکلی است که از دوره بیزانس است. این شهرها سال ها پنهان بودند ولی در سال ۲۰۱۴ یکی از بزرگترین آن ها کشف شد. شهرهای زیرزمینی از مدرسه، اصطبل و دیگر ملزومات زندگی برخوردارند. فکر کردن به چنین پدیده ای مسحور کننده است. ظاهرا مسیحیان این شهرها را برای در امان ماندن از هجوم اقوام عرب و ایرانی می ساخته‌اند. بسیاری از این اتاق‌ها به وسیله تونل به هم راه دارند. شهرهای افسانه‌ای ۸ طبقه است و بعضی از آن ها هنوز مسکونی است و شامل تعدادی کلیسای زیر زمینی نیز می شوند این کلیساها برای اعمال و عبادات روزانه افراد این شهر ساخته شده‌اند و برخی از آنها به صورت مجللی رنگ آمیزی و سنگ تراشی شده‌اند.

شهر زیرزمینی کایماکلی

توریست ها فقط می‌توانند از ۴ طبقه فوقانی آن بازدید کنند. در کاپادوکیه تعداد ۳۶ شهر زیرزمینی شناخته شده وجود دارد که بزرگترین آن کایمالکی نام دارد شما می توانید با بازدید از آنها به زمان باستان سفر کنید. این ۳۶ شهر به گونه ای طراحی شده اند که در تابستان و زمستان دمای مناسبی برای افراد فراهم کنند برخی از این شهرها تا ۸ طبقه زیر زمین نیز ادامه دارند و تا امروز حدس زده می شود که تعداد زیادی شهر زیرزمینی نیز همچنان کشف نشده باشند طبقات مختلف به‌وسیله همین تونل ها به هم متصل هستند. انبارهای ظروف سفالی در طبقه چهارم نشانگر غنی بودن مردم این شهر در گذشته بوده است. هر طبقه دارای دریچه های تهویه هوا است و این باعث می شود که هر اتاق و فضا دسترسی به تهویه داشته باشد.

شهر زیرزمینی

بالن سواری در کاپادوکیا

کاپادوکیا یکی از مناطق بسیار مناسب برای بالن سواری در جهان محسوب می شود. بسیاری از گردشگران دلیل سفر خود به این منطقه را بالن سواری در کاپادوکیا اذعان کرده‌اند. شرایط پروازی مناسب، چشم انداز بی نظیر دره‌ها و صخره‌ها و بافت تاریخی و باستانی همگی مزید بر این علت هستند که بالن سواری را حتماً در لیست تفریحاتتان در این شهر افسانه‌ای جای دهید. بالن سواری در کاپادوکیا جزو محبوب ترین تفریحات است. فرقی نمی‌کند که این سفر هوایی را بر فراز کلیساهای گورمه یا دره‌های کاپادوکیا تجربه کنید، در هر صورت زیبایی‌های دیدنی این مناطق لحظات فوق‌العاده‌ای را برایتان رقم خواهد‌ زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *